روستای هدف گردشگری کلنجین

 

 

 

 

• کلنجین روستایی است در دهستان خرقان شرقی بخش آبگرم شهرستان آوج
• روستاي کلنجین در در ۷۲ کیلومتر جنوب شرقی شهر آبگرم واقع شده است.
• جمعیت این روستا بر اساس سرشماری سال ۹۰، برابر ۳۴۵ خانوار و ۱۲۰۵ نفر بوده است

که عمده اهالی آن را افراد ساکن دایمی تشکیل می دهند و در فصول گرم سال نیز پذیرای تعداد زیادی ساکن فصلی نیز می باشد.
• اشتغال اصلی ساکنان دایم روستا عمدتاً مبتنی بر تولیدات- کشاورزی و کارگاههای کوچک خانگی است. محصول عمده غلات و سيب زميني و انگور و زردآلو است و به علاوه انواع سیب، انواع هلو، زردآلو، گردو، بادام، گندم، گوجه فرنگی و صیفی جات، زراعت و و… از دیگر محصولات عمده این روستا می باشد. جاجيم و جوراب بافي، خیاطی، صنایع دستی از قبیل گلیم بافی، معرق چوب، منبت چوب، چرم دوزی(سراج سنتی)، نقاشی روی شیشه، نقاشی روی چوب، تذهیب، سرمه دوزی، سفالگری و سبدبافی و… از دیگر مشاغل این روستا است.


• جاذبه های گردشگری این روستا عبارتند از:


– امامزاده دوتن(ع)
– امامزاده عبدالقهار (ع)
– تعدادی قلعه قدیمی و تپه‌ های باستانی متعدد
– نزدیکی با منطقه گردشگری و تفریحی چشمه علی (ع)
– مناظر زیبای طبیعت "قاراگول" کلنجین
• ظرفیتها و زیرساختها: این روستا دارای آب و برق و تلفن و مرکز بهداشت و پایگاه آتش نشانی(البته بدون ماشین آتش نشانی)، دهیاری و کتابخانه و… است و راه دسترسى به آن مناسب می باشد و نسبت به سایرروستاهای شهرستان و استان بهره مندتر است.

کلنجین نام دهستانی از بخشهای شهرستان آوج می‌باشد، فاصله روستا تا شهر قزوین۱۲۰(کیلومتر) می باشد
طی سرشماری سال ۱۳۹۰ تعداد ساکنانش ۳۴۵ خانوار و ۱۲۰۵ نفر است و مردمانش به زبان تُرکی سخن می‌گویند و دین رسمی اسلام و مذهب شیعه جعفری دارند. کلنجین در گذشته از شهر آبگرم بزرگتر و مهمتر بوده ولی به دلیل سه راهی تاکستان جاده اصلی که امروزه تبدیل به آزاد راه شده باعث رشد و پیشی گرفتن این شهر از کلنجین گردیده‌است. پیشه مردمان کلنجین کشاورزی و دامداری بوده و مرکز خرید روستاهای اطراف می‌باشد.
دارای جاذبه های گردشگری و آثار باستانی تپه‌کلنجین، تپه ایانک، تپه ساخسی لی، تپه گور قلعه ، مقبره امامزاده عبداقهار، رودخانه کلنجین، چشمه علی کوهستانهای آقداغ و رامند می باشد.
کلنجین مرکز دهستان خرقان شرقي بخش آبگرم از شهرستان قزوين ، واقع است . محلي کوهستاني و سردسير است آب آن از قنات و رودخانه کلنجين تامين مي شود و محصولش غلات و سيب زميني و انگور و زردآلو و شغل مردم زراعت و جاجيم و جوراب بافي است و چند قلعه قديمي دارد و امامزاده عبدالقهار در وسط آبادي ديده مي شود. اين قصبه در قديم مرکز خرقان بود و اکنون مرکز دهستان خرقان شرقي محسوب مي شود.

 

تعداد خانوار: ۳۴۵


جمعیت کل: ۱۲۰۵


سکونت: دارای سکنه موسمی


صندوق پست: وجود دارد


دفتر پست: وجود دارد


دفتر مخابرات: وجود دارد


دسترسی عمومی به اینترنت: وجود دارد


دسترسی به دفتر ICT: وجود دارد

 

 

منبع: کتاب قزوین آیینه تاریخ و طبیعت ایران-محمدعلی حضرتی ها