شنبه ۱۳۹۷/۰۷/۰۷

از سوی اسفندیاری، رییس سازمان فاوا شهرداری قزوین صورت گرفت؛

تشریح اقدامات شهرداری قزوین در خصوص توسعه گردشگری الکترونیک

رییس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قزوین، هم‌زمان با روز جهانی جهانگردی و در راستای شعار سال ۲۰۱۹ سازمان جهانی جهانگردی (گردشگری و تغییر ماهیت به سمت گردشگری الکترونیک)، اقدامات شهرداری قزوین را در این خصوص تشریح کرد.

به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قزوین؛ محسن اسفندیاری رییس سازمان فاوا ضمن گرامی‌داشت پنجم مهرماه، روز جهانی جهانگردی و با اشاره به شعار سال۲۰۱۹ سازمان جهانی جهانگردی متناسب با گردشگری الکترونیک افزود: گردشگری الکترونیک نقطه عطفی بین گردشگری و فناوری اطلاعات است که شهرداری قزوین با تولید و عرضه محصولات الکترونیکی در زمینه گردشگری، توانسته است در توسعه این مهم گام‌های مؤثری بردارد.

وی ادامه داد: پرتال شهرداری قزوین با توجه به اهمیت امر اطلاع‌رسانی و معرفی شهر قزوین برای جذب گردشگر داخلی و خارجی و با در نظر گرفتن نیاز آن‌ها، توسعه داده شده است. این پرتال شامل تمامی اطلاعات شهر از قبیل جاذبه‌های گردشگری قزوین، آداب و رسوم، صنایع دستی، سوغات، مراکز خدماتی، اطلاعات آب و هوایی، نقشه قزوین و... به دو زبان فارسی و انگلیسی طراحی شده است و علاوه بر آن برای هر مکان گردشگری شاخص، پرتال ویژه آن نیز موجود است.

اسفندیاری ضمن اشاره به اینکه، فناوری اطلاعات باید در امر گردشگری تسهیل‌کننده باشد، افزود: شهرداری قزوین در راستای سهولت دسترسی گردشگران به اماکن مختلف و جاذبه‌های گردشگری شهر قزوین سه برنامه کاربردی تلفن همراه را تولید نموده است که در پرتال شهرداری قزوین به آدرس http://app.qazvin.ir برای علاقه‌مندان قابل دسترسی است.

وی در معرفی این برنامه‌های کاربردی، عنوان کرد: اپلیکیشن مسیریاب گردشگری برای تسهیل مسیریابی گردشگران و نرم‌افزار همراه واقعیت افزوده تحت سیستم عامل‌های اندروید و IOS برای معرفی مجازی جاذبه‌های گردشگری قزوین طراحی شده‌اند. علاوه بر آن اپلیکیشن راهنمای صوتی (Audio Guide) به‌صورت ویژه برای معرفی مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدالسلطنه بدون نیاز داشتن گردشگر به لیدر برای گردشگر داخلی و خارجی توسط سازمان فاوای شهرداری قزوین تهیه شده است.

رییس سازمان فاوا شهرداری قزوین گفت: تورهای مجازی 360 درجه از جاذبه‌های گردشگری پر بازدید شهر قزوین از قبیل مجموعه بزرگ تاریخی و فرهنگی سرای سعدالسلطنه، موزه مردم‌شناسی حمام قجر و خیابان سپه به‌عنوان اولین خیابان ایران توسط شهرداری قزوین تهیه شده است که علاوه بر ثبت در گوگل، در پرتال شهرداری قزوین نیز قابل دسترسی برای علاقه‌مندان به شهر قزوین می‌باشد.

اسفندیاری با اشاره به اقدامات پیش رو در توسعه بیشتر گردشگری الکترونیکی، تصریح کرد: امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری با دانشگاهای بین‌المللی امام خمینی(ره) و آزاد قزوین جهت بهره‌برداری از تکنولوژی روز در توسعه E-Tourism در برنامه‌های آتی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قزوین قرار دارد.

وی ادامه داد: طراحی بازی‌های هوشمند در جهت توسعه گردشگری الکترونیک(Gamification)، طراحی و تولید نرم‌افزارهای نشانه‌گذاری اماکن ضروری گردشگران، پروژه تجاری‌سازی الکترونیکی بوستان ملی باراجین و دسترسی به اینترنت عمومی در این مکان، ایجاد زیرساخت مناسب جهت رزرواسیون مراکز اقامتی و گردشگری و پروژه بزرگ گردشگری سلامت همگی جزو اقدامات پیش روی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قزوین در امر گردشگری الکترونیک است.

تصاویر مرتبط