روستای هدف گردشگری گرمارود

 

 

 

 

روستاي گرمارود در دهستان الموت پائين از بخش رودبار الموت (الموت شرقی) شهرستان قزوين قرار گرفته است.
روستاي گرمارود در مختصات جغرافيايي ۵۰ درجه و ۴۴ دقيقه طول شرقي و ۳۶ درجه و ۲۳ دقيقه عرض شمالي و با ارتفاع ۱۸۳۰ متر

از سطح دريا واقع شده است.
روستاي گرمارود از جنوب شرقي به روستاهاي نرميلاث و رينه رود، از سمت شرق به روستاي لواتر، از شمال شرقي به روستاي پيچ­بن، از شمال غرب به روستاي کلان و از غرب به روستاي ورک و زوارک محدود شده است.

كوههاي امانك دربند در شمال، سياه وله در شمال شرقي و پيله سره در جنوب اين روستا قرار دارند. همچنين دره هاي خرده رود در شمال شرقي و شوراب دره در جنوب روستا واقع شده است.

درآمد بيشتر مردم روستاي گرمارود از طريق فعاليت هاي زراعي و دامپروري تامين مي‌شود. باغداري به سبب شيب زياد اراضي از رونق نسبي برخوردار است و آلبالو، گيلاس، زردآلو، هلو، شليل، گلابي، آلو، گردو و بادام از محصولات سردرختي روستا به شمار مي رود. كشت سيب زميني و لوبيا در اين روستا رواج دارد به دليل وجود مراتع سرسبزدر كوهپايه هاي اين روستا دامداري به ويژه پرورش گوسفند رونق خاصي دارد.

گرمارود روستايي كوهستاني با بافت مسكوني متمركز است و در شيب دامنه كوه استقرار يافته است. اين روستا را باغ هاي فراروان ميوه فرا گرفته است و همچون نگيني در ميان باغ هاي زمردين مي‌درخشد.

در بافت قديم روستا مصالح سنگ، گل، خشت و چوب به كار رفته است در ساخت خانه هاي جديد از مصالح آهن، سيمان و آجر بهره‌گيري شده است.

باوجود آب و هواي سرد و نيمه خشك منطقه، ميزان بارش باران و برف ساليانه در اين روستا مناسب است و در فصل بهار موجب رويش انواع گياهان خودروي دارويي و صنعتي مانند گل گاوزبان، شنگ، شيرين بيان، كنگر، آويشن، ريواس، بومادران، گون، روناس و انواع گل هاي وحشي رنگين وزيبا مي‌شود.

مناظر طبيع و زيباي كوه هاي امانك دربند، سياه وله و پيله سره، حواشي دو رودخانه خرده رود و الموت، درختان سر به فلك كشيده، باغ هاي فراوان و نيز آبشار گرمارود از ديگر زيبايي هاي طبيعي روستا به شمار مي‌روند.

از ميان آثار تاريخي و مذهبي برجاي مانده از گذشته، مي توان به بافت قديمي روستا، قلعه نويذر شاه در مجاورت روستا و مساجد روستا اشاره كرد كه از مواريث ارزشمند تاريخي و مذهبي روستاي گرمارود مي‌باشند.

همجواری با قلعه نویذرشاه ـ بافت سنتی روستا و آبشار گرمارود از جمله جاذبه های گردشگری گرمارود می باشند

 

مشخصات:

 

فاصله روستا تا  مرکز استان (کیلومتر) ۹۵

 

فاصله روستا تا نزدیکترین شهر(کیلومتر) ۳۰

 

تعداد خانوار ۸۹

 

جمعیت کل ۲۴۴

 

سکونت: دارای سکنه دائم

 

صندوق پست: وجود ندارد

 

دفتر پست: وجود ندارددفتر مخابرات وجود ندارد

 

دسترسی عمومی به اینترنت: وجود ندارد

 

دسترسی به دفتر ICT: وجود ندارد

 

مذهب اکثریت : مسلمان

 

نوع و کیفیت جاده ارتباطی : جاده آسفالته

 

بهترین زمان برای بازدید از جاذبه های طبیعی این استان: فصول بهار و تابستان و پاییزمی باشد.

 

 

منبع: کتاب قزوین آیینه تاریخ و طبیعت ایران-محمدعلی حضرتی ها