روستای هدف گردشگری آتان

 

 

 

 

    آتان روستایی است در دهستان الموت پایین بخش الموت شرقی شهرستان قزوین
    روستاي آتان از توابع بخش رودبار الموت، شهرستان قزوين با مختصات جغرافيايي ۵۰ درجه و ۳۷ دقيقه

    طول شرقي و ۳۶ درجه و ۲۶ دقيقه عرض شمالي است که در ۲۵ کيلومتري شهر معلم کلايه قرار دارد.
    جمعیت این روستا بر اساس سرشماری سال ۹۰، برابر ۱۰۲ خانوار و ۲۴۸ نفر بوده است که عمده اهالی آن را افراد ساکن دایمی تشکیل می دهند.
    اشتغال اصلی ساکنان دایم روستا عمدتاً مبتنی بر با دامداری و کشاورزی امرار می باشد. گیلاس، آلبالو، سیب و زردآلو و … از عمده میوه های تولیدی آتان می باشد.

 

    جاذبه های گردشگری این روستا عبارتند از:


        اسلوب و بافت خانه ها و دیواره های آن جزء منطقه حفاظت شده میراث فرهنگی قرار گرفته است. بافت ساختمانی این روستا پلکانی و شبیه روستای ماسوله می باشد بدین ترتیب که حیاط یک خانه سقف خانه پایینی است. به همین دلیل لقب روستا، ماسوله قزوین می باشد.
        آتان هم از نظر تاریخی و هم از نظر طبیعی بسیار غنی می باشد. در اطراف روستا باغ های میوه بسیاری وجود دارد و بهترین فصل برای بازدید از روستا، بهار و تابستان است. فصلی که درختان میوه سرسبز شده اند و جوی ها و آبشارهای زیادی در روستا جاری هستند. البته زمستان روستا هم به دلیل سفیدی برف زیباست.

 

    ظرفیتها و زیرساختها:

 

این روستا دارای تعدادی کاشانه گردشگری، آب، برق و تلفن می باشد.

روستاي آتان از توابع بخش رودبار الموت، شهرتان قزوين با مختصات ۵۰درجه و۳۷دقيقه طول شرقي و ۳۶ درجه و ۲۶ دقيقه عرض شمالي در ۲۵ كيلومتري شهر معلم كلايه قرار دارد.

اين روستا از غرب و شمال غربي به كوه هاي هودكان، خرابه و گرده و از سمت جنوب به گردنه لت محدود مي شود. رودخانه آتان رود از شرق روستا مي‌گذرد ارتفاع روستا از سطح دريا ۱۹۵۰ متر است و آب و هوايي سرد و نيمه خشك دارد.

روستاي آتان ييلاقي بوده است كه طي دو قرن گذشته از اتراقگاه موقتي به روستاي دائمي تبديل شده است.

درآمد مردم روستا از طريق فعاليت هاي زراعي، دامداري، باغداري، صنايع دستي و پرورش زنبورعسل تامين مي‌شود.

اراضي زراعي روستاي آتان به طريق ديم و آبي كشت مي‌شوند، گندم، جو، يونجه، گردو، آلبالو، گيلاس و سيب از محصولات زراعي و باغي روستا هستند.

روستاي دره اي آتان بافت مسكوني متمركزي دارد و معماري خانه ها متاثر از نوع فعاليت و معيشت افراد شكل گرفته است. خانه ها يك طبقه با سقف مسطح و داراي حيات بزرگ هستند.

در بافت قديم روستا مصالح سنگ، گل، خشت و چوب به كار رفته است در ساخت خانه هاي جديد از مصالح آهن، سيمان و آجر بهره‌گيري شده است.

روستاي آتان از شمال به روستاي طالح و کلايه، از سمت شرق به روستاي بالا وناش و پائين وناش، از غرب به روستاي گازرخان و قلعه الموت، از جنوب به روستاي کوشک دشت محدود شده است.

كوه هاي هودكان و خرابه كه پيرامون روستا را فرا گرفته اند به ويژه در فصول بهار و تابستان، مناظر بسيار زيبا و دلفريبي پديد مي آورند. حواشي و سواحل رودخانه آتان چشمه هاي فراوان و خاك و اقليم مناسب موجبات رشد انواع گياهان به ويژه گياهان دارويي از جمله گاوزبان، بومادران، گون، روناس، شنگ، شيرين بيان، غارياقي، كنگر، آويشن و ريواس نيز انواع گل هاي خودرو را فراهم اورده است

 

مشخصات:

 

فاصله روستا تا  مرکز استان (کیلومتر) ۹۰

 

فاصله روستا تا شهر(کیلومتر) ۲۵

 

مذهب اکثریت : مسلمان

 

نوع و کیفیت جاده ارتباطی : آسفالته

 

بهترین زمان برای بازدید از جاذبه های طبیعی این استان: فصول بهار و تابستان می باشد.

 

 

منبع: کتاب قزوین آیینه تاریخ و طبیعت ایران-محمدعلی حضرتی ها