روستای هدف گردشگری اندج

 

 

 

 

    اندج روستایی است در دهستان الموت بالا بخش الموت شرقی شهرستان قزوین.
    فاصله این روستا تا شهر قزوین حدود ۸۰ کیلومتر می باشد که در ۱۷ کیلومترى شهر معلم کلایه، در دل صخره های

    عظیم و در مختصات طول جغرافیائی ۳۶ درجه و ۲۸ دقیقه و عرض جغرافیائی ۵۰ درجه و ۳۱ دقیقه و در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریاهای آزاد واقع شده است و از نظر اقلیمی آب و هوایی سرد و نیمه خشک دارد.
    جمعیت این روستا بر اساس سرشماری سال ۹۰، برابر ۳۸ خانوار و ۱۱۰ نفر بوده است که عمده اهالی آن را افراد ساکن دایمی تشکیل می دهند.
    اشتغال اصلی ساکنان دایم روستا عمدتاً مبتنی بر کشاورزی و به ویژه باغداری، دامداری و آبزی پروری است. کثر اهالی روستا به کارهایی همچون کشاورزی ، باغداری ، دامداری و پرورش زنبور و ماهی عسل مبادرت می ورزند. عمده ترین فراورده زراعی روستا لوبیا چیتی است که از کیفیت فوق العاده ای برخوردار است. در گذشته کشت برنج نیز مرسوم بود که با توجه به توسعه باغداری و تغییرات جوی امروزه کمتر به آن می پردازند. گندم،جو و … نیز به منظور تغذیه دام و طیور کشت می شود ولی میزان کشت آن نسبت به گذشته که اهالی مجبور به تامین آرد خود بودند به شدت کاهش یافته است. نان روستا توسط خانم ها در تنور های سنتی که در هر خانه ای میتوان یافت پخته می شود که هنگام پخت نان در منازل بوی نان تازه تا چند محله آن طرفتر به مشام میرسید. كشت يونجه در روستا نیز بسيار متداول است و تنها علوفه اي است كه بطور فراوان براي تغذيه دام مصرف مي شود. درامد باغبانی روستا نیز عمدتا محدود به گیلاس و گردو است ولی سیب،گلابی، زردآلو، انگور،گوجه سبز و آلبالو و همچنین کیوی، خرمالو و انجیر هم به چشم می خورد. اهالی روستا با نگهداری گاو و گوسفند نیاز خود به لبنیات را نیز برآورده می سازند. اخیراً یک کارگاه تولید مواد غذایی و چند مزرعه پرورش ماهی قزل آلا پویایی تازه ای  به کسب و کار در روستا داده است.
    جاذبه های گردشگری این روستا عبارتند از:
        وجود خانه هایی با مصالح سنگ، گل، خشت و چوب در بافت قدیم روستا
        آب و هوای مساعد، رویش انواع گیاهان خودرو و گیاهان دارویی گاوزبان، شنگ، شیرین بیان، غازایاقی، کنگر، آویشن، ریواس، بومادران، گون، روناس و نیز انواع گل‌های وحشی، زیبایی‌های طبیعت روستای اندج را چند برابر کرده است.
        کوه‌های بلند، صخره‌های شگفت‌آور، دره‌های زیبا، طراوت و آرامش رودخانه دایمی اندج، چهره زیبایی از طبیعت بکر روستا به نمایش می‌گذارد.
        معماری خانه‌های این روستا متأثر از شرایط طبیعی و نوعی فعالیت‌های اقتصادی و معیشتی ساکنین شکل گرفته است. در تمام خانه‌ها فضاهای انبار، طویله، انبارهای علوفه، اتاق‌های خواب و پذیرایی وجود دارد. سقف خانه‌ها مسطح است.
        در حوالی آن بر بالای کوه بقایای دژ ویرانی وجود دارد، که با سنگ و گچ ساخته شده و به نظر می‌رسد از قدمت نسبتاً طولانی برخوردار است.
    به لحاظ وجود جاذبه های متنوع در این روستا به ویژه چشم اندازهاي زيباي طبيعي، ظرفیت و امکان جذب گردشگران بیشتری متصور است اما به جز دو سوییت اقامتی دهیاری روستا و تعدادی از منازل روستایی و سوییت گردشگری، امکانات اقامتی چندانی در روستا وجود ندارد. صنایع دستی روستای اندج شامل نمدبافی و سبدبافی است. از میان غذاهای محلی روستا می‌توان به انواع آش، فسنجان، آبگوشت و کباب و نان محلی اشاره کرد.
    ظرفیتها و زیرساختها: آب این روستا که بسیار شیرین و گوارا است از چشمه ای واقع در غرب روستا و در مزرعه کاسیگر تامین می شود. و همچنین می توان ﺑه وجود مدرسه ابتدایی، کتابخانه، پوشش تلفن بی سیم، مسجد امام علی (که اخیراً با همت اهالی و خیرین بازسازی شده)، مقبره امام زاده محمود (با شجره نامه معتبر)، نعمت ﺑرق و جاده آسفالت و زمین فوتبال خاکی اشاره کرد. دستیابی به روستا از مسیر اصلی آن که جاده ای است در امتداد اندج رود و با گذر از روستاهای صایین کلایه، ملاکلایه و کندانسر امکان پذیر است. و همچنین یک جاده خاکی منشعب از راه اصلی اهالی روستاهای کوچنان و دک که از دل صخره های بزکش می گذرد دستیابی به اندج را برای همسایگان شمالی ممکن ساخته است.

 

دره اندج رود در شمال شرق كوهستاني منطقه الموت قزوين قرار گرفته است. نام اين دره و رود آن برگرفته از عنوان روستايي بزرگ به همين نام در انتهاي اين دره است .

روستاي اندج از توابع بخش رودبار الموت، شهرستان قزوين، در ۱۵ کيلومتري شهر معلم کلايه و در ۸۰ کيلومتري قزوين قرار دارد.

روستاي اندج با مختصات جغرافيايي ۵۰ درجه و ۲۵ دقيقه و ۴۵ ثانيه طول شرقي و ۳۶ درجه و ۲۷ دقيقه و۵۵ ثانيه عرض شمالي واقع شده است.

اين روستا از شمال به كوه پس وشته، از شرق و شمال شرق به كوه ستو و دره تارو، از شمال و شمال غربي به كوه ديميان( ميدان) و دره چاكان و از جنوب شرقي به كوه قلعه چال محدود مي شود.

روستاي اندج از سمت شمال به روستاي كوچنان و از سمت غرب به روستاي دك و از سمت شرق به روستاهاي توان وخشكچال و از سمت جنوب به روستاي كندان سر محدود مي شود.

درآمد مردم روستاي اندج از راه فعاليت زراعي و دامپروري تامين مي شود، پرورش زنبور عسل و توليد صنايع دستي از قبيل سبد و نمد نيز در روستا رواج دارد. اراضي زراعي و باغي روستا به روش آبي كشت مي‌شوند. برنج، گندم، جو و يونجه محصولات زراعي روستا است. انواع ميوه هاي باغي و سردرختي نيز عبارتند از آلبالو، گيلاس، زردآلو،گردو، سيب و گلابي.

روستاي كوهپايه اندج داراي بافت مسكوني متمركزي است. معماري خانه هاي اين روستا متاثر از شرايط طبيعي و نوع فعاليتهاي اقتصادي و معيشتي ساكنين شكل گرفته است. در تمام خانه ها فضاهاي انبار، طويله، انبار علوفه، اتاق هاي خواب و پذيرايي وجود دارد. سقف خانه ها مسطح است.در بافت قديم روستا مصالح سنگ، گل، خشت و چوب به كار رفته است در ساخت خانه هاي جديد از مصالح آهن، سيمان و آجر بهره‌گيري شده است.

كوههاي بلند، صخره هاي شگفت آور، دره هاي زيبا، طراوت و آرامش رودخانه اندج، چهره زيبايي از طبيعت بكر روستابه نمايش مي‌گذارد. جاذبه هاي طبيعي روستا مجموعه زيبا و بي نظيري هستند كه انسان با ذوقي را به سوي خود جذب مي‌كنند.

همجواری با صخره های عظیم و دره اندج رود چهره زیبایی از طبیعت بکر را به تصویر می کشد و همچنین دارای شرایط خاص زمین شناسی برای علاقمندان می باشد.

فاصله روستا تا  مرکز استان (کیلومتر) : ۸۰

 

فاصله روستا تا نزدیکترین شهر(کیلومتر): ۱۵

 

تعداد خانوار ۳۸:

 

جمعیت کل: ۱۱۰

 

مذهب اکثریت : مسلمان

 

نوع و کیفیت جاده ارتباطی : تا جاده فرعی اندج آسفالته

 

دفتر پست وجود ندارد

 

دفتر مخابرات وجود ندارد

 

دسترسی عمومی به اینترنت وجود ندارد

 

دسترسی به دفتر ICT: :وجود ندارد

 

بهترین زمان برای بازدید از جاذبه های طبیعی این استان: فصول بهار و تابستان و پاییز می باشد.

 

 

منبع: کتاب قزوین آیینه تاریخ و طبیعت ایران-محمدعلی حضرتی ها