روستای هدف گردشگری آکوجان

 

 

 

 

• آکوجان روستایی از توابع بخش الموت غربی شهرستان قزوین

• این روستا در ۲۳ کیلومتری شهر رازمیان و جمعیت این روستا بر اساس سرشماری سال ۹۰، برابر ۲۱۶ خانوار و ۷۸۰ نفر بوده است

که عمده اهالی آن را افراد ساکن دایمی تشکیل می دهند.
• عمده فعالیت اهالی روستا باغداری، کشاورزی و دامداری است.
• جاذبه های گردشگری این روستا عبارتند از:
– دردامنه یکی ازکوههای نزدیک روستای آکوجان بنام« بزادشت» از ناحیه رشکین پره، غاری قرار دارد که حاجت خانه خوانده می شود.مردم محل شبهای جمعه به این غار می روند و به عبادت می پردازند. سنگهای بدنه داخل غار تمامی صیقلی شده و برروی آنها نقوشی کنده کاری شده است. این غار در فاصله ۷۹ کیلومتری ازشهرقزوین دربخش رودبارشهرستان واقع شده است.
– باغات بزرگ فندق و طبیعت زیبا از جاذبه‌های منطقه می‌باشد.
– فندق، محصولات باغی و صنایع دستی از دیگر جاذبه های این روستا می باشد.
• ظرفیتها و زیرساختها: دارای مدرسه ابتدایی، مسجد و مرکز بهداشت، آب ، برق، تلفن و راه دسترسی آسفالته ای که البته کوهستانی و پرپیچ و خم و فاقد علایم و خط کشی می باشد.

این روستا در شمال شرق شهر قزوین در ″۳۵٫۵ ′۳۸ ْ۳۶عرض شمالى و″ ۳۰٫۷ ′ ۸ ْ۵۰ طول خاورى واقع شده است، این روستا یکی از روستاهای الموت غربی (رودبار شهرستان) می باشد در ۲۰ كيلومتري شمال غربي شهر رازميان قراردارد.
اين روستا از شمال به كوه هاي لانه سر، رشكين خاني، گردنه لكاكش و دره پيام، از شمال غربي به كوههاي سمند خيندر و گردنه سفيد آب و از شرق به دره زايين محدود مي‌شود. ارتفاع اين روستا از سطح دريا ۱۵۵۰متر است.
درآمد اكثر مردم روستاي آكوجان از فعاليت هاي دامداري و باغداري تامين مي‌شود. شرايط مساعد اقليمي و آب فراروان، موجبات رونق باغداري در روستا را فراهم آورده است.
محصولات سردرختي اين روستا مشتمل بر فندق، گردو و زعال اخته است.آب مورد نياز باغات روستا از چشمه تامين مي‌شود. گروهي از مردم روستا نيز در بخش خدمات و كارگري اشتغال دارند و در شهرهاي اطراف به فعاليت هاي ساختماني مي‌پردازند.
روستای آکوجان در دره‌ای خوش منظره و خوش آب و هوا استقرار یافته است. پیرامون روستا را کوه‌های سر به فلک کشیده و دره‌های سرسبز قرار گرفته است. باغات انبوه فندق، گردو و ذغال‌اخته و جریان رودهای روان که از کوه‌های اطراف سرچشمه می‌گیرند، جلوة دلپذیری به قلمرو و چشم‌اندازهای این روستای کوهستانی بخشیده است.
از ديگر جاذبه هاي طبيعي روستاي آكوجان تنوع جانوري و حيات وحش آن است. دره ها و كوه هاي پيرامون روستا زيستگاه انواع جانوران و پرندگان مانند شغال، گرگ، روباه، خرگوش، بزكوهي، گراز، خرس، پلنگ و كبك است.
یکی از مراسم‌های جالب در روستای آکوجان، جشن فندق‌چین است. هر سال با فرا رسیدن فصل برداشت فندق از باغات روستا، مردم پس از آئین شکرگزاری، فندق‌چینی را آغاز می‌کنند. بیش از فندق‌چینی مراسم ویژه‌ای با نواختن دهل و سرنا و انجام بازی‌ها و ورزش‌های محلی کشتی و سوارکاری برگزار می‌شود.
غارحاجت خانه آکوجان
دردامنه یکی ازکوههای نزدیک روستای آکوجان بنام« بزادشت» از ناحیه رشکین پره، غاری قرار دارد که حاجت خانه خوانده می شود.مردم محل شبهای جمعه به این غار می روند و به عبادت می پردازند. سنگهای بدنه داخل غار تمامی صیقلی شده و برروی آنها نقوشی کنده کاری شده است. این غار در فاصله ۷۹ کیلومتری ازشهرقزوین دربخش رودبارشهرستان واقع شده است. غار حاجت خانه در ۵ کیلومتری شمال روستا آکوجان قرار دارد. از این غار آثار ظروف سفالی و سکه‌های قدیمی کشف شده است و این غار واجد ارزش‌های تاریخی و باستانی است.

 

مشخصات:


فاصله روستا تا مرکز استان (کیلومتر) ۷۰


فاصله روستا تا شهر(کیلومتر) ۱۵


مذهب اکثریت : مسلمان


نوع و کیفیت جاده ارتباطی : آسفالته

 

 

 

منبع: کتاب قزوین آیینه تاریخ و طبیعت ایران-محمدعلی حضرتی ها